Share Button

Samba jest tańcem, który każdemu będzie się kojarzył z Brazylią i hucznym karnawałem w Rio de Janeiro. Od razu oczyma wyobraźni widzimy barwne pochody i charakterystyczne stroje tancerek. Jednak kiedy trzeba powiedzieć na temat samby nieco więcej, stylu tańca, jego historii, pojawia się trudność. Co wyróżnia ten narodowy taniec brazylijski?

samba restauracja poleczka sylwester

Każdy, kto uczęszczał na kurs tańca, na pewno w pewnym momencie zetknął się z sambą. Może ona być tańczona w parze lub solo. Jednak to, co jest przekazywane kursantom, to jedynie ułamek tego, co każdego roku można zobaczyć w Brazylii. Niezwykle ekspresyjne ruchy i tempo, połączone z feerią barw i gorącą atmosferą na ulicach Rio de Janeiro, są czymś, czego nie spotka się nigdzie indziej. Co ciekawe, początki tego tradycyjnego tańca wcale nie są tak szczęśliwe, jakby się wydawało… I chociaż na przestrzeni wieków samba się zmieniała, wciąż można poczuć powiew minionych czasów.

Skąd wywodzi się samba?

Początków samby trzeba szukać w okresie kolonializmu, kiedy do Ameryki masowo przywożono afrykańskich niewolników. Ognisty taniec w pierwotnej formie przywędrował z niewolnikami i szybko przeniknął do kultury brazylijskiej. Związek miał z pieśniami i rytmami afrykańskimi. Sama nazwa także jest pochodzenia afrykańskiego, gdzie „semba” oznacza „modlitwę”. W części regionów Brazylii obecnie samba jest utożsamiana z kobietą. Przed wiekami samba miała w sobie dużo więcej erotyzmu, niż ma to miejsce teraz. Dlatego też nie nadawała się do tego, by tańczyć ją publicznie. Wersja, którą teraz możemy podziwiać, jest mocno zmodyfikowana.

sylwester samba restauracja poleczka

Przez swój intymny charakter samba jest kojarzona z tańcem kochanków. W oryginalnej wersji samba wiąże się z gwałtownymi ruchami ciała, co jest połączone z wybijaniem rytmu nogami. Taniec często odbywa się w kole z solistą na środku. Poprzednikami samby były takie tańce naj maxixe, coco, lundu i batuque. Na nasz kontynent samba dotarła w 1914 roku, ale zainteresowaniem tym tańcem wzrosło po II wojnie światowej.

Przygotowania do karnawału

Do znanego na całym świecie karnawału, uczestnicy przygotowują się przez cały rok w szkołach „escolas de samba”. Pokazuje to, jak wielkie znaczenie ma ten taniec dla brazylijskiej tradycji. Tworzą się zespoły tancerzy, którzy przygotowują niesamowite, a nieraz i bardzo zaskakujące interpretacje wiejskiej samby. Na specjalnych platformach, sambordonach, podczas mieniącej się wszystkimi kolorami parady rywalizują różne grupy taneczne. Rytm jest wybijany na bębnach i innych instrumentach, ale pojawiają się też metal, garnki, a nawet blaszane pralki! Parada stanowi ostatnie wydarzenie brazylijskiego karnawału. Poza przepychem i istną eksplozją barw, charakterystyczne są półnagie tancerki.

samba sylwester restauracja poleczka

Samba jako taniec – jak się nauczyć?

Chociaż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że samba składa się z wielu spontanicznych, często chaotycznych ruchów, pojawia się w niej tyle niuansów, że opanowanie tańca, wcale nie jest proste. Jeśli spojrzymy z perspektywy tańców towarzyskich, samba wymaga doskonałych umiejętności technicznych. Sam rytm jest uzależniony od układu, jaki tańczą partnerzy.

Tańce latynoamerykańskie nie wymagają dużej przestrzeni na parkiecie. Chociaż cha cha i rumba są uważane za tańce pełne ekspresji, nie potrzeba wiele miejsca. Z kolei samba jest przykładem tańca progresywnego i trzeba go dużo. W każdym zakątku świata samba ma ujednolicony charakter. Tymczasem będąc w Brazylii możemy być zaskoczeni, jak bardzo zmienne może być tempo.

Samba – podstawowe zasady tańca

Podobnie jak w każdym tańcu towarzyskim, jest krok podstawowy i podstawowe figury. Wśród elementarnych ruchów lub kroków, z jakimi spotykamy się na kursach tańca, są: krok podstawowy i do boku, krok „na cztery”, sambra comparsa, ruchy bioder, klatką piersiową, rąk i ramion. Przede wszystkim jednak ważna jest sprężystość wszystkich ruchów. Mają one odzwierciedlać taniec kochanków. Samba ma być otwarta w gestach i uczuciach. Rozluźnienie mięśni, postawy ciała nazywa się akcją bounce – kolana są naprężane i rozluźniane zamiennie, a ruch bioder dynamiczny. Są one wysuwane pod skosem do przodu i do tyłu.

Jest to podstawą całego układu tanecznego. Oznacza to, że żadne kroki nie będą się dobrze prezentowały, jeśli ruchy będą sztywne. Partnerka ma kusić ruchem bioder. W tym tańcu efekt będzie zależny od ilości zmysłowości. Im więcej, tym lepiej. Partnerzy stoją blisko siebie, a kroki wiążą się ze stawianiem całej stopy. Jest to o tyle ważne, że w większości tańców, ruch rozpoczyna się od palców. Poza tym trzeba pamiętać, że intensywny ruch bioder nie może być przeniesiony na to, co dzieje się z głową i ramionami. Dla zwiększenia dynamizmu tańca należy się lekko pochylić do przodu, w czym widać wyraźny wpływ tańców afrykańskich.

sylwester restauracja poleczka warszawa

Więcej o imprezie

Share Button