Share Button

Brazylia jest krajem, który kojarzy się przede wszystkim z hucznym karnawałem, ale nie jest to jedyna charakterystyczna cecha tamtejszej kultury. Chociaż na świecie Brazylijczycy są postrzegani jako bardzo rozrywkowy naród, są wyjątkowo religijni. Co warto wiedzieć o ich kulturze i tradycjach?

Każdy wie, gdzie leży Brazylia i wie, że to stamtąd pochodzi gorąca samba. Mimo to, kiedy się głębiej zastanowimy, niewiele więcej potrafimy o tym kraju powiedzieć. Tymczasem jest przepełniony barwami i ognistym temperamentem. Oto kilka charakterystycznych kwestii, które o Brazylii wiedzieć trzeba.

Karnawał w Brazylii

To najbardziej znana na całym świecie impreza! Początek karnawału przypada w piątek poprzedzający Środę Popielcową, a później trwa przez pięć dni. Podczas rozpoczęcia, uczestnicy dostają uroczyście klucze do miasta, po czym na niebie widać feerię barwnych sztucznych ogni. Przez tych kilka dni, zespoły taneczne rywalizują ze sobą w sambie. Przygotowania do tego trwają cały rok, a podczas parady grupy pokazują swoje umiejętności na specjalnych platformach, sambodronach, które przejeżdżają przez ulice miasta. Rytm jest dużo bardziej zróżnicowany, niż go znamy i wygrywany nie tylko na prawdziwych instrumentach, ale także na różnych metalowych i szklanych przedmiotach, jak garnki. Towarzyszy temu przepych, skąpe ubranie tancerzy i wyśmienita zabawa. Co roku na karnawał przyjeżdża przeszło 100 tysięcy turystów z całego świata.

sylwester restauracja warszawa

Boże Narodzenie w Brazylii

Brazylijczycy przywiązują dużą wagę do celebracji świąt. Przed Bożym Narodzeniem w domach pojawiają się sztuczne choinki i duża liczba lampek. Na jeziorze Rodrigo de Freitas w Rio de Janeiro od lat jest ustawiana największa na świecie pływająca choinka. W trakcie mszy często są odgrywane przedstawienia związane z narodzinami Jezusa. Dziewięć dni przed świętami Brazylijczycy przygotowują się przez biblię, a później każdy, kto w tej nowennie uczestniczył, przynosi do kościoła dary, które są następnie rozdawane. Najważniejsza podczas Bożego Narodzenia jest Msza Koguta nawiązująca do opowieści, że w nocy, kiedy narodził się Jezus, kogut piał o północy. Msza odbywa się 24 grudnia między godziną 20 a 22. Najważniejsze potrawy wigilijne to indyk, pieczone kasztany, orzechy, suszone owoce i ciasta. Po kolacji rodzina wymienia się prezentami.

Wielkanoc w Brazylii

Równie uroczyście wygląda obchodzenie Wielkanocy. W tym czasie w wielu miejscach publicznych znaleźć można kukły Judasza. Są to lalki, które można „obijać”, czasem są spalane. Zwyczaj ten nosi nazwę malhaçăo de Judas. Do wielkanocnych tradycji należą cukierki robione z ugniecionych orzechów ziemnych. Jednak najważniejsze jest przedstawienie w Nova Jerusalem. W Wielki Piątek wystawiane jest misterium męki pańskiej. Nie jest to jednak zwykłe przedstawienie, na scenie jest przeszło 500 aktorów, a miasto-teatr zajmuje aż 100 tysięcy metrów kwadratowych.

Zaręczyny w Brazylii

Wydawałoby się, że skoro tyle jest brazylijskich telenowel, zaręczyny i śluby w Brazylii są bardzo romantyczne. Niekoniecznie. Przed oficjalnymi zaręczynami para nosi na palcu „pierścienie obietnicy”. Są one zrobione ze stali lub srebra. Zakładają je i kobiety i mężczyźni, a wizualnie bardziej zbliżone są do obrączek niż pierścionków. Zaręczyny nie są zaskoczeniem dla przyszłej panny młodej. Zanim do nich dojdzie, przeprowadzanych jest wiele rozmów na temat przyszłości, a decyzja o pobraniu się jest wspólna. Po jej podjęciu cała rodzina się spotyka, a zakochani informują o planach.

brazylia sylwester

Bardziej zaskakującą tradycją jest… oswajanie osła! Przed zawarciem małżeństwa, mężczyzna musi oswoić dzikiego osła, by rodzina narzeczonej uznała go za odpowiedniego kandydata. Jeśli mu się uda, udowodni, że będzie w stanie sobie poradzić z upartą żoną i jej humorami. W trakcie ślubu, kilka osób może pełnić funkcję druhen i drużbów. Czasem ich wybór jest dokonywany dopiero kilka godzin przed ślubem. Wieczór panieński także daleko odbiega od tego, który znamy. W Brazylii narzeczoną opiekuje się i rozpieszcza rodzina. Dzień przed ślubem mają miejsce różnego rodzaju zabiegi odnowy biologicznej, masaże, rytuały relaksacyjne i wszystko, co może przygotować do ważnego dnia.

 Brazylijski sport

Jeśli spojrzymy na najczęściej uprawiane sporty w Brazylii, prym zdecydowanie wiedzie piłka nożna. Drużyna brazylijska wielokrotnie zdobywała mistrzostwo świata i docierała do finału. W piłkę grają dzieci i dorośli, których można spotkać w parkach, na plażach, ulicach. Sporą popularność zyskuje także siatkówka, w czym również Brazylia odnosi sukcesy.

sylwester warszawa ursynów

Capoiera – brazylijska sztuka walki

samba de poleczka

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się sztuka walki, opierająca się na kopnięciach i elementach akrobatycznych, wykonywanych do rytmu muzyki. Capoiera wywodzi się z tradycji afrykańskiej i brazylijskiej. Charakterystyczny jest duży dynamizm ruchów, płynność i nieprzewidywalność. Co ciekawe, ważne jest nie to, by blokować ciosów, ale ich uniknąć. W kole tworzonym przez tancerzy, którzy śpiewają i grają, stoją walczące ze sobą osoby. Początków capoiery trzeba doszukiwać się w okresie niewolnictwa, kiedy dochodziło do częstych rewolucji i manifestacji. Niewolnicy chcieli walczyć o wolność i odrębność, co zaowocowało powstaniem sztuki walki.

sylwester restauracja poleczka warszawa

Więcej o imprezie

Share Button