Share Button

Myślisz, że wiesz o Brazylii dość dużo? Sprawdź, czy tak jest naprawdę! Brazylię kojarzymy z Amazonką, karnawałem w Rio de Janeiro, piłką nożną, ale są fakty na temat tego kraju, które mogą zaskoczyć.

Każdy kraj, każda kultura to mnóstwo ciekawostek, których wnikliwy obserwator może się dopatrzyć. O oddalonej od nas Brazylii wiemy niewiele ponad to, co jest najbardziej charakterystyczne dla tamtego regionu. Tymczasem jest ona przesycona kolorami na każdej płaszczyźnie.

 1. Obecność Polaków

Przywykliśmy do tego, że wielu rodaków emigruje do zachodnich krajów Europy. Tymczasem za oceanem również jest ich sporo. Źródła podają, że w Brazylii jest między 800 tys. a 3 mln Polaków.

 1. Notorycznie spóźnienia

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że codziennie zrywamy się wraz z dzwonkiem budzika, pędzimy do pracy, na spotkanie, do domu, wszędzie. Specjaliści alarmują, że pędzimy coraz bardziej. Tymczasem w Brazylii… nie spieszy się nikt. Za to wszyscy się spóźniają. I nie jest to akademicki kwadrans. Za zwyczajową normę uważa się 2 godziny spóźnienia. Nawet telewizja nie jest punktualna. To, co przeczytamy w programie, niekoniecznie będzie faktycznie o danej porze emitowane.

 1. Piłka nożna

Ten sport jest czymś, co ewidentnie kojarzy się z Brazylią, zwłaszcza za sprawą światowej klasy piłkarzy. Brazylijczycy uwielbiają piłkę nożną! Kiedy planowany jest mecz, nie ma mowy o tym, by w telewizji były emitowane w tym samym czasie seriale.

sylwester warszawa ursynów

 1. Brazylijskie telenowele

Tuż obok wspomnianej piłki nożnej, ogromną rolę odgrywają telenowele. Kiedy oglądamy je w Polsce, nie do końca potrafimy sobie wyobrazić, by oddawały rzeczywistość. Uważamy je często za mdłe i tandetne. Tymczasem w Brazylii są one wprost uwielbiane! Wiele ważnych spotkań, nawet wśród najważniejszych osób w państwie, może być przełożonych właśnie przez emisję serialu.

 1. Korki na drogach

Ile razy narzekamy, że musimy stać w korku! Każdego dnia w irytację wpadają rzesze kierowców. W Brazylii korki są na porządku dziennym. Przeciętnie kierowcy tkwią w korku do 4 godzin dziennie. W maju 2008 roku w Sao Paulo został pobity rekord na tej płaszczyźnie, a korek miał długość… 265 km!

 1. Zero tolerancji do alkoholu za kierownicą, ale…

Według przepisów prawa dopuszczalny alkohol we krwi to 0,0 promila. Pijanemu kierowcy grozi grzywna i utrata prawa jazda. Tak to wygląda w teorii. W praktyce Brazylijczycy szukają tras, na których nie ma policji. Na imprezach Brazylijczycy nie odmawiają sobie przyjemności, a potem wsiadają za kółko. Jak unikają policji? Służą do tego aplikacje. U nas radiowozy są ukrywane za drzewami, w zaułkach, żeby nie było ich widać. W Brazylii podczas kontroli jest kilka radiowozów, każdy na kogutach, a cała droga jest zablokowana.

 1. Rozrywkowi i religijni

Brazylijczycy uwielbiają zabawę, co widać m.in. na corocznym karnawale. Jednocześnie są narodem bardzo religijnym, który przywiązuje dużą wagę to świąt kościelnych. W Brazylii mieszka 120 mln katolików, co stanowi 60 proc. społeczeństwa.

 1. Gosposie i portierzy

Chociaż nadal jest to mało popularne, rośnie liczba osób, które decydują się na zatrudnienie gosposi w Polsce. Raz lub kilka razy w tygodniu przychodzi pani sprzątająca dom lub mieszkanie. W Brazylii jest to powszechne, a gosposia jest w każdym domu, który na to stać. Mało tego, że przychodzi ona regularnie, w części gospodarstw mieszka, ma własny pokój i łazienkę. Do tego każdy blok mieszkalny ma swojego portiera, który pełni rolę ochroniarza i… domofonu. Zanim ktoś obcy zostanie wpuszczany, portier dzwoni do danego lokatora, czy da na osoba może wejść.

 1. Drogie zakupy

Decydując się na wyjazd do Brazylii, trzeba mieć świadomość, że ceny w sklepach będą bardzo porównywalne do tych, jakie są u nas. Tak jest w przypadku artykułów spożywczych. Jeśli natomiast ktoś nastawia się na zakup elektroniki… cóż, na pewno nie zyska. Brazylia jest uważana za jedną z najdroższych, jeśli chodzi np. o iPhone’y.

 1. Lotniska

Brazylia posiada aż 3,3 tys. portów lotniczych. Pod względem liczby lotnisk wyprzedzają ją jedynie Stany Zjednoczone.

 1. Najszybciej odjeżdżające autobusy

Podobnie jak u nas komunikacja publiczna to najtańszy sposób przemieszczania się. Jednak jeżdżenie autobusami w Brazylii nie wygląda tak samo, jak u nas. My zwracamy uwagę na to, czy kierowca przyjeżdża punktualnie, czy bezpiecznie hamuje, czeka na pasażerów. W Brazylii tego nie ma. Nie należą do rzadkości sytuacje, kiedy kierowcy są nieuważni i zostawiają pasażerów na przystankach. Aby zdążyć przed zamknięciem drzwi autobusu, ludzie muszą się spieszyć. Brazylijczycy najszybciej na świecie wsiadają i wysiadają z autobusu. Nigdzie nie ma też biletów autobusowych. Za przejazd płaci się w autobusie.

 1. Większość szkół samby jest w slumsach

W Rio de Janeiro jest przeszło 1000 slumsów, inaczej nazywanych fawelami. To właśnie tam schronienie mieli niewolnicy, którzy stworzyli sambę. Teraz są tam liczne szkoły samby, których uczniowie walczą ze sobą w tanecznych pojedynkach podczas karnawału.

samba sylwester restauracja poleczka

 1. Przestępczość

Chociaż Brazylia jawi się jako kraj kolorowy i przyjemny, również ma problemy społeczne. Do najważniejszych z nich należą przestępczość, przemoc i prostytucja. Jadąc do Brazylii, trzeba uważać na ciemne uliczki i wątpliwej reputacji dzielnice.

sylwester restauracja poleczka warszawa

Więcej o imprezie

Share Button